Site Loader
REZERWACJA PRZESTRZENI
PW CPR - ul. Rektorska 4, 00-614 Warszawa

CELE PROJEKTU

Celem projektu była popularyzacja osiągnięć polskiej nauki oraz organizacja działań, które w przystępny sposób ukażą użyteczność wiedzy naukowej i możliwości jej zastosowania w rozwiązywaniu istniejących problemów społecznych oraz podnoszeniu jakości życia.

BADACZE ANALIZUJĄ POTRZEBY

W projekcie spotkali się naukowcy, badacze społeczni, mieszkańcy oraz przedstawiciele urzędów, by wspólnie opracować innowacyjne rozwiązania, odpowiadające na potrzeby regionu. W pierwszym etapie projektu przeprowadzono badania pozwalające zidentyfikować 42 istotne problemy społeczne. By skupić się na najpilniejszych potrzebach, poddano je priorytetyzacji i wyselekcjonowano 4, które stały się tematami warsztatów prowadzonych z przedstawicielami społeczności województwa mazowieckiego. Innowacje, które opracowano mogłyby pomóc w rozwiązywaniu złożonych problemów regionu oraz dbaniu o zdrowie jego mieszkańców i środowisko województwa mazowieckiego.

MIESZKAŃCY PROJEKTUJĄ ROZWIĄZANIA

Przeprowadziliśmy 20 warsztatów Design Thinking z 205 uczestnikami (uczniami szkół średnich, studentami, doktorantami, naukowcami, przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego oraz zaangażowanymi mieszkańcami województwa mazowieckiego). Podczas warsztatów opracowaliśmy aż 22 prototypy rozwiązań do wdrożenia na Mazowszu, które dotyczyły takich problemów społecznych jak: rosnące zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne oraz konieczność dostosowania się miasta do zmieniającego się klimatu.

NAUKOWCY DZIELĄ SIĘ POMYSŁAMI  

Ponadto, zrealizowaliśmy 27 wywiadów z wiodącymi naukowcami Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego, którzy opowiedzieli, jak prowadzone przez nich prace badawcze przekładają się na rozwiązywanie istotnych problemów społecznych. Nagraliśmy 26 krótkich filmów promujących wyniki prac prowadzonych na naszych uczelniach. Dodatkowo, opracowaliśmy serię infografik i publikacje. 

SEMINARIA SON

W czerwcu spotkaliśmy się, by podsumować wyniki współpracy uczelni i jednostek samorządu terytorialnego. Pierwsze z serii trzech seminariów otworzyła prorektor prof. Renata Walczak. Dr Katarzyna Modrzejewska, Kierownik projektu Społeczna odpowiedzialność nauki – od promocji po innowacje społeczne oraz Działu Badań i Analiz CZIiTT PW wyjaśniła specyfikę i rolę innowacji społecznych. Dariusz Parzych (DBA CZIiTT) opowiedział o warsztatowym przekształcaniu badań naukowych w innowacje społeczne. O imponującej serii 22 prototypów rozwiązań problemów społecznych opracowanych przez mieszkańców Mazowsza podczas realizowanych w projekcie warsztatów design thinking opowiedziała Gabriela Hołdanowicz (DBA CZIiTT), natomiast Ewa Bichta i Magda Matysiak (DBA CZIiTT) przedstawiły szczegółowe service blueprints dotyczące trzech prototypów wskazanych przez Urząd m.st. Warszawy i Urząd Marszałowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie jako te najbardziej obiecujące i najlepiej odpowiadające na potrzeby społeczności Mazowsza.

Drugie seminarium poświeciliśmy w całości naukowcom, którzy opowiadali jak ich prace pomagają rozwiązywać problemy społeczne. Spotkanie otworzył prorektor prof. Mariusz Malinowski, mogliśmy zapoznać się z pracami badawczymi dotyczącymi:  barier w korzystaniu z warszawskich instytucji kultury przez młodych imigrantów z Ukrainy (dr Marta Pietrusińska, UW), modelu prognostycznego rozwoju pandemii (prof. Robert Olszewski, PW), Pneumonitora, który pozwala mierzyć aktywność oddechową wygodniej niż dotychczasowe rozwiązania (dr inż. Marcel Młyńczak, PW), poszukiwania szczepionki na choroby cywilizacyjne: Parkinsona i Alzheimera (dr Piotr Hańczyc, UW), soczewki „miecz świetlny”, która pomogłaby zapewnić lepszą jakość widzenia pacjentom z zaćmą lub starczowzrocznością (dr inż. Krzysztof Petelczyc, PW), antymaterii i potrzeby zrozumienia fundamentalnych praw rządzących wszechświatem (dr Georgy Kornakov, PW) oraz interfejsu mózg-komputer (prof. Piotr Durka, UW).

Na zakończenie, przeprowadziliśmy debatę dotyczącą komercjalizacji i popularyzacji wyników prac naukowych. Podczas spotkania poprowadzonego przez prorektora prof. Adama Woźniaka mocno wybrzmiała potrzeba współpracy jednostek samorządów terytorialnego z uczelniami. Aleksandra Szwed, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, podkreśliła, że sam projekt SON był innowacją społeczną – opracowano model współpracy urzędów i uczelni, który jest powtarzalny i wdrażalny. Prof. Mariusz Zdrojek (Wydział Fizyki, PW) dodał, ze naukowcom czasem brakuje feedbacku o potrzebach społecznych, dlatego szansa na zbudowanie takich relacji to wartość dodana w projekcie.

O roli badań społecznych w drodze do innowacji społecznych mówiła dr Katarzyna Modrzejewska: „Istotne problemy społeczne tym różnią się od pozostałych problemów społecznych, że nie mają prostego rozwiązania, są wielokrotnie złożone”. Ta złożoność wymaga nie tylko interdyscyplinarnej współpracy, ale też angażowania użytkowników: zarówno na etapie inicjowania badań naukowych (wskazanie potrzeby) jak i finalizacji przed wdrożeniem (weryfikowanie użyteczności). O wyzwaniach związanych z wprowadzaniem innowacji – w tym społecznych – na rynek dyskutowali Tomasz Poczęsny (Dział Ochrony Własności Intelektualnej CZIiTT PW) oraz Łukasz Sztern (Inkubator Innowacyjności CZIiTT PW).

PODZIĘKOWANIA

Projekt „Społeczna odpowiedzialność Nauki” to przykład dobrej współpracy nauki i administracji – łączenia perspektywy badawczej z praktyką, między innymi poprzez włączanie użytkowników do współtworzenia innowacji, tak by rozwiązanie było rzeczywiście użyteczne dla odbiorców.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w działania SON za wspólną pracę – zarówno mieszkańcom i mieszkankom województwa mazowieckiego jak i naukowcom i naukowczyniom oraz przedstawicielom i przestawicielkom jednostek samorządu terytorialnego. Liczymy, że w przyszłości będziemy mieć jeszcze możliwość połączenia sił i realizowania razem kolejnych działań!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami opracowanymi w projekcie:

https://www.youtube.com/channel/UC7TJSE3MwAJ76hDfhHPHfhg

https://www.cziitt.pw.edu.pl/projekty/nauka-biznes-otoczenie/spoleczna-odpowiedzialnosc-nauki-od-promocji-po-innowacje-spoleczne/

http://www.wz.uw.edu.pl/portale/spoleczna-odpowiedzialnosc-nauki/dzial/o-projekcie


Projekt „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” realizowany wspólnie przez Uniwersytet Warszawski,  Politechnikę Warszawską, Urząd m.st. Warszawy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, finansowany przez Ministerstwo Nauki i Edukacji w ramach programu “Społeczna odpowiedzialność nauki”.


Post Author: Admin Admin