Site Loader
REZERWACJA PRZESTRZENI
PW CPR - ul. Rektorska 4, 00-614 Warszawa

Seria „Rozwój województwa mazowieckiego: różnice regionalne i podregionalne” prezentuje analizy pomocnicze i dokumenty robocze wykonane w związku z pracami badawczymi prowadzonymi w ramach projektu „Zrównoważony rozwój województwa mazowieckiego w nowym układzie jednostek NUTS2 i NUTS3. Poziom metropolitalny, regionalny i podregionalny”. Projekt był realizowany w latach 2019-2020 przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Szkołę Główną Handlową oraz Politechnikę Warszawską i finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Główne prace badawcze służyły opracowaniu nowych oraz dostosowaniu istniejących instrumentów i kierunków polityki rozwojowej realizowanej w obszarze województwa mazowieckiego. W badaniach uwzględniano wyzwania związane z polaryzacyjno-dyfuzyjnym modelem rozwoju województwa mazowieckiego (mocno rozwinięty obszar centralny oraz słabo rozwinięte obszary peryferyjne). Skupiono się na konieczności zwiększenia trwałości polityki rozwojowej w kontekście zmiany klasyfikacji jednostek terytorialnych do celów statystycznych (NUTS) w województwie mazowieckim (wyłonienie dwóch jednostek NUTS2 – mazowieckiej regionalnej i warszawskiej stołecznej). Ważne było też uwzględnienie nowej perspektywy finansowej UE i konieczności wzmacniania autonomicznych instrumentów polityki rozwojowej wobec wyczerpywania się bezzwrotnej pomocy rozwojowej finansowanej z UE.

W sześciu szkicach pokazujemy nakład dodatkowej pracy poniesionej na potrzeby realizacji głównych prac badawczych, polegający na gruntownej analizie stanu województwa mazowieckiego w czasie projektu. Ta wielowymiarowa analiza obejmuje tematy związane z kapitałem ludzkim, uwarunkowaniami przestrzennymi, ekonomicznymi i innowacjami.

  • Rozwój Mazowsza w świetle danych zastanych – główne koncentracje tematyczne
  • Rozproszenie i koncentracja kapitału ludzkiego na Mazowszu
  • Wybrane aspekty rozwoju gospodarczego województwa mazowieckiego
  • Tendencje w badaniach środowiskowych aspektów rozwoju regionalnego – analiza bibliometryczna
  • Dualność przestrzeni województwa mazowieckiego
  • Innowacje i internacjonalizacja w województwie mazowieckim 

Analizy dały podstawę do realizacji badań społecznych w projekcie, zarówno jakościowych (wywiady pogłębione z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, ekspertami z zakresu przedsiębiorczości, innowacyjności i rynku pracy województwa mazowieckiego -> raport) jak i ilościowych (sondażu CATI z przedsiębiorcami z regionu województwa mazowieckiego oraz sondażu CAWI z jednostkami samorządu terytorialnego -> raport ).

ROZWÓJ MAZOWSZA W ŚWIETLE DANYCH ZASTANYCH – GŁÓWNE
KONCENTRACJE TEMATYCZNE
ROZPROSZENIE
I KONCENTRACJA KAPITAŁU LUDZKIEGO NA MAZOWSZU
DUALNOŚĆ PRZESTRZENI WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
WYBRANE ASPEKTY ROZWOJU GOSPODARCZEGO
WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
INNOWACJE I INTERNACJONALIZACJA W WOJEWÓDZTWIE
MAZOWIECKIM
TENDENCJE W BADANIACH ŚRODOWISKOWYCH ASPEKTÓW
ROZWOJU REGIONALNEGO – ANALIZA BIBLIOMETRYCZNA

Post Author: Marcin Karolak